Të gjithë fituesit e “The American Music Awards” 2020

U mbajt më 22 nëntor në Los Anxheles mbrëmja Gala e “The American Music Awards” 2020.

Amerikanët ndanë çmimet për artistët më me ndikim të vitit 2020 si dhe më prodhimtarët. Fituesit e mëdhenj të mbrëmjes janë: The Weeknd, Justin Bieber dhe Taylor Swift. Artistja shqiptare Dua Lipa po ashtu doli nga kjo mbrëmje me një çmim prestigjoz.

The Weeknd çoi në shtëpi trofetë për Artistin më të mirë Soul/R&B, Albumin më të mirë Soul/R&B dhe Kënga më e mirë Soul/R&B. Bieber u vlerësua në kategoritë Bashkëpunimin e Vitit, Artistin më të mirë Pop/Rock dhe Këngën më të mirë country.

Swift u shpall Artistja e vitit dhe artistja më e mirë Pop/Rock por mori trofeun për Klipin më të mirë për klipin “Cardigan”.

Mbrëmja u drejtua nga Taraji P. Henson. Në këtë mbrëmje interpretuan mjaft artistë interpretuan mes të cilëve edhe Dua Lipa. Kjo mbrëmje u mbajt në LA por edhe në pjesë të tjera të botës nisur edhe nga kushtet e vendosura prej pandemisë.

Kjo është lista e fituesve në të gjitha kategoritë:

 

Artisti i vitit

Justin Bieber
Post Malone
Roddy Ricch
Taylor Swift – Fituese
The Weeknd

Artisti i ri më i mirë

Lewis Capaldi
Doja Cat – Fituese
DaBaby
Lil Baby
Roddy Ricch
Megan Thee Stallion

 

Bashkëpunimi i vitit

Cardi B ft. Megan Thee Stallion – „WAP”
DaBaby ft. Roddy Ricch – „Rockstar”
Dan + Shay with Justin Bieber – „10,000 Hours” – Fituesit
Lady Gaga & Ariana Grande – „Rain On Me”
Megan Thee Stallion ft. Beyoncé – „Savage (Remix)”

Artisti më i mirë në social media

BTS – fituesit
Billie Eilish
EXO
Ariana Grande
NCT 127

 

Videoklipi më i mirë

Doja Cat – „Say So”
Future ft. Drake – „Life Is Good”
Lady Gaga & Ariana Grande – „Rain On Me”
Taylor Swift – „Cardigan” – Fituese
The Weeknd – „Blinding Lights”

Artisti më i mirë i vitit – Pop/Rock

Justin Bieber – Fitues
Post Malone
The Weeknd

Artistja më e mirë e vitit  – Pop/Rock

Dua Lipa
Lady Gaga
Taylor Swift – Fituese

 Duoja ose grupi më i mirë – Pop/Rock

BTS – Fituese
Jonas Brothers
Maroon 5

Albumi më i mirë – Pop/Rock

Harry Styles – „Fine Line” – Fituese
Taylor Swift – „Folklore”
The Weeknd – „After Hours”

Kënga më e mirë– Pop/Rock

Lewis Capaldi – „Someone You Loved”
Dua Lipa – „Don’t Start Now” – Fituese
Post Malone – „Circles”
Roddy Ricch – „The Box”
The Weeknd – „Blinding Lights”

Artisti më i mirë – Country

Kane Brown – Fitues
Luke Combs
Morgan Wallen

Artistja më e mirë – Country

Gabby Barrett
Miranda Lambert
Maren Morris – Fitues

Favourite Duo or Group – Country

Dan + Shay – fituesit
Florida Georgia Line
Old Dominion

Favourite Album – Country

Luke Combs – ‘What You See Is What You Get’
Blake Shelton – ‘Fully Loaded: God’s Country’ – Fitues
Morgan Wallen – ‘If I Know Me’

Favourite Song – Country

Dan + Shay cu Justin Bieber – ’10,000 Hours’ – fitues
Maren Morris – ‘The Bones’
Blake Shelton with Gwen Stefani – ‘Nobody But You’

Artisti më i mirë – Rap/Hip-Hop

DaBaby
Juice WRLD –
Roddy Ricch Fitues

Artistja me e mire  – Rap/Hip-Hop

Cardi B
Nicki Minaj – Fitues
Megan Thee Stallion

Albumi më i mirë – Rap/Hip-Hop

Lil Baby – „My Turn”
Lil Uzi Vert – „Eternal Atake”
Roddy Ricch – „Please Excuse Me For Being Antisocial” – Fitues

Kënga më e mirë– Rap/Hip-Hop

Cardi B ft. Megan Thee Stallion – „WAP” – Fitues
DaBaby ft. Roddy Ricch – „Rockstar”
Roddy Ricch – „The Box”

Artisti më i mirë – Soul/R&B

Chris Brown
John Legend
The Weeknd – Fitues

 

Artistja më e mirë– Soul/R&B

Jhene Aiko
Doja Cat – Fitues
Summer Walker

Albumi më i mirë

 

– Soul/R&B

Doja Cat – „Hot Pink”
Summer Walker – „Over It”
The Weeknd – „After Hours” –  Fitues

Kënga më e mirë – Soul/R&B

Chris Brown ft. Drake – „No Guidance”
Summer Walker – „Playing Games”
The Weeknd – „Heartless” – Fitues

Artisti me i mire  – Latin

Bad Bunny – Fitues
J Balvin
Ozuna

Artistja më e mirë – Latin

Becky G – Fitues
KAROL G
Rosalía

 Albumi më i mirë –  Latin

Anuel AA – „Emmanuel”
Bad Bunny – „Las que no iban a salir”
Bad Bunny – „YHLQMDLG” – Fitues

Kënga më e mirë – Latin

Bad Bunny – „Vete”
Black Eyed Peas X J Balvin – „RITMO (Bad Boys For Life)”
KAROL G & Nicki Minaj – „Tusa” – Fitues

Artisti më i mirë – Alternative Rock

Billie Eilish
Tame Impala
Twenty One Pilots – Fitues

 

Artisti më i mirë – EDM

Kygo
Lady Gaga – Fitues
Marshmello

Kolona zanore më e mirë

„Birds Of Prey: The Album” – Fitues
„Frozen 2”
„Trolls: World Tour”

 

 

 

 

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Subscribe
No Thanks
Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
We respect your privacy. Your information is safe and will never be shared.
Don't miss out. Subscribe today.
×
×
WordPress Popup
error: Sorry! You don\'t copy...