Koncert i Orkestrës Simfonike të RTSH-së

Për publikun në Tiranë do të vijë të premten në mbrëmje koncerti i Orkestrës Simfonike të RTSH-së “Nderi i Kombit”.

Koncerti i 17 janarit 2020  do të sjellë në skenë orkestrën nën drejtimin e dirigjentit Oleg Arapi. Solisti i kësaj mbrëmjeje do të jetë pianisti Lorenzo Di Bella nga Italia.

Koncerti do të mbahet tek salla “ILIRIA”, tek ish Hotel “Sheraton”.

Programi i koncertit është:

W.A. Mozart – Ouverture nga Opera “Cosi fan tutte

A. Mozart- Piano concerto No. 20 in d minor K. 466

Paul Ducas- The Sorcerer’s Apprentice

Emmanuel Chabrier- Espãna (Premiere)

Pianisti Lorenzo Di Bella, solisti i këtij koncerti në Tiranë është fitues i çmimit të parë dhe medaljes së artë në Konkursin Ndërkombëtar “Horowitz” në vitin 2005 i organizuar në Kiev të Ukrainës.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Subscribe
No Thanks
Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
We respect your privacy. Your information is safe and will never be shared.
Don't miss out. Subscribe today.
×
×
WordPress Popup
error: Sorry! You don\'t copy...