Këngët më të mira të muzikës rrok në dhjetë vitet e fundit

Gjinitë muzikore viteve të fundit kanë ndryshuar shumë, gjë që e pohon edhe klasifikimi i këngëve  më të dëgjuara të dekadës së fundit. Një grup pop rrok, me ndikime indie, elektro dhe alternative qëndron në tre pozicioenet e para. Në këtë klasifikim qëndrojnë edhe grupe indie folk dhe  hip hop alternativ.

Grupi “Imagine Dragons” në dekadën e fundit është rritur mjaft. Nga Viti 2012 e këtej Dan Reynolds dhe kolegët e tij kanë nxjerrë katër albume, kanë fituar tre cmime AMA, 9 çmime Billboard dhe një Grammy.Nuk është cudi që tre vendet e para zihen pikërisht nga këngët e këtij grupi. “Believer“, “Thunder” apo “Radioactive” janë renditur nga publiku në Amerikë si më të mirat këngë rrok të dhjetë-vjeçarit të fundit  (2010 – 2020).  Pas këtij suksesi Dan Reynolds ka njoftuar se është larguar nga grupi për një pushim të pacaktuar.

Këto janë 10 këngët më të mira sipas Billboard:

 

  1. Imagine Dragons – ‘Believer’
  2. Imagine Dragons – ‘Thunder’
  3. Imagine Dragons – ‘Radioactive’
  4. Panic! At the Disco – ‘High Hopes’
  5. The Lumineers – ‘Ho Hey’
  6. Twenty One Pilots – ‘Heathens’
  7. Walk the Moon – ‘Shut Up and Dance’
  8. Portugal. The Man – ‘Feel It Still’
  9. Twenty One Pilots – ‘Ride’
  10. Twenty One Pilots – ‘Stressed Out’

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Subscribe
No Thanks
Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
We respect your privacy. Your information is safe and will never be shared.
Don't miss out. Subscribe today.
×
×
WordPress Popup
error: Sorry! You don\'t copy...