“I will always love you”, historia e këngës legjendare

“I will always love you”, konsolidoi Whitney Houston. Kur “zëri” i këndoi “do të dua përgjithmonë” truprojes tejet të dashuruar të saj, Kevin Costner, dhe u bë interpretuesja numër një.

Whitney Houston vdiq më 12 shkurt të vitit 2012. Këngëtaren e famshme amerikane dhe aktoren e quanin “The Voice” dhe jo rastësisht … Si potenciali dhe cilësia e zërit të saj ishin të pabesueshme. Shpejt fitoi titullin e një prej interpretuesve kryesorë të muzikës pop, dhe në vitin 2009 hyri në Librin Gines të Rekordeve Botërore si këngëtarja me çmimet më të shumta (415 në total). Sa për shitjen e disqeve të saj?

Mbi 170 milionë kopje në mbarë botën. Kush mund të harrojë këngën “Gjithmonë do të dua” dhe interpretimin krahas sharmantit Kevin Costner që luante rolin e truprojës në filmin “Bodyguard”.

Kevin Costner interpretoi ndoshta truprojen më të mirë që ekziston, Frank Farmer. Ai beson në kontrollin absolut. E vërteta është se karriera e tij varet absolutisht nga ai. Frank ishte më parë një agjent i shërbimit sekret, i cili kushtoi jetën e tij për të mbrojtur dy presidentë amerikanë dhe shumë “klientë” të tjerë të fuqishëm. Nuk i pëlqen të lëjë asgjë në dorë të fatit, derisa njihet me të famshmen Rachel Maronn. Ajo është një yll i popit, karriera e të cilës ka arritur majat. Por së bashku me suksesin, ka mësuar të jetojë me vështirësitë dhe rreziqet e profesionit: një menaxher të ashpër, një përgjegjës shtypi intrigues, miliona admirues fanatikë por dhe disa, që për fat të keq, nuk e pëlqejnë. Ka shumë kohë që Rachel merr letra kërcënuese nga një i vetëshpallur admirues maniak i saj. Vendos për këtë arsye që të punësojë një truproje dhe Frank Farmer është pa dyshim opsioni ideal … Rezultati i njohjes së tyre nuk është e vështirë të imagjinohet … Një dashuri mes dy njerëzve të bukur … Ky film shënoi sukses të madh financiar por edhe kënga e tij e cila fitoi çmimin Grammy të vitit 1994 si “Albumi i Vitit”. Atëherë ishte kur Whitney Houston u bë këngëtarja Nr 1 që shiti mbi 1 milionë kopje në një javë dhe mori vendin e 4 në listën e albumeve më të shitur të të gjitha kohërave. E mrekullueshmja “Gjithmonë do të dua” u bë single më e shitura e të gjitha kohërave në historinë e muzikës nga një interpretuese femër. Ndoshta pak janë ata që dinë se historia e kësaj kënge ka filluar shumë kohë para se ta këndonte Whitney.

Në vitin 1973, me këngëtarin e country Dolly Parton. Më vonë, e këndoi Jennifer Hudson. Madje nderoi kujtimin e Whitney në çmimet Grammy me një performancë të shkëlqyer. Whitney kinematografike ndjeu një ndjenjë të tillë intensive për Kevin sa që i këndoi atë këngë erotike që bëri epokë. “I will always love” … dhe kush nuk e ka kënduar nën zë … Dhe kush nuk ka lidhur një histori të vet personale me të … Një dashuri plot pasion që për disa arsye duhet bërë një kujtim i bukur dhe të përfundojë. Dhe njëri prej tyre duhet të duket më i fortë dhe t’i japi fund që të mos bëhet pengesë në jetën e tjetrit. Tingëllon e dhimbshme dhe ashtu është kur në mes të dy njerëzve ekziston dashuria … Kjo është dhe tema e këngës … Çfarëdo që të ndodhë … Edhe nëse ndjekin rrugë të ndryshme … “Do të dua përgjithmonë “… kënduar nga Whitney Houston për Kevin Cosner … Do të dua përgjithmonë Shpresoj që jeta të sillet me mirësi … Dhe shpresoj që të kesh gjithçka që ke ëndërruar … Dhe të uroj gëzim dhe lumturi … Por mbi të gjitha, të uroj dashuri … Dhe do të dua gjithmonë Do të dua gjithmonë do të të dua … Do të dua gjithmonë … Ty, dashuria ime, të dua. .. Gjithmonë, gjithmonë do të të dua …

/Ngjarje Nga Historia Botërore/

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Subscribe
No Thanks
Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
We respect your privacy. Your information is safe and will never be shared.
Don't miss out. Subscribe today.
×
×
WordPress Popup
error: Sorry! You don\'t copy...