Historia e një prej këngëve më të kënduara në botë

“Besame Mucho” është një nga baladat erotike më të bukura të shkruar ndonjëherë. Historia e një prej këngëve më të kënduara në botë, interpretuar nga artistë të mëdhenj, në mesin e tyre Plácido Domingo, Frank Sinatra, Julio Iglesias, Andrea Bocelli, Cesar Évora, Beatles. Nuk është rastësi që në vitin 1999 u njoh si kënga më e kënduar në botë dhe e para në këngët diskografike në Meksikë. Krijuar nga kompozitorja meksikane Consuelo Velázquez në 1940. Impresionuese është që e shkroi, kur ishte vetëm 15 vjeçe … e dashuruar. Absolutisht e papërvojë në dashuri, një vajzë të vogël që, siç kishte pranuar, nuk kishte shijuar as edhe një puthje. Kishte dëgjuar, se ishte mëkat. Megjithatë, instinkti, së bashku me imagjinatën e saj, krijuan një nga këngët më të famshme në botë. Kjo është ndoshta arsyeja pse vargjet e saj përmbajnë një agoni në lidhje me çfarë do të ndodhë: “Puthëm më shumë, sepse kam frikë se mos të humbas” Velázquez u frymëzua për këtë këngë nga pjesa për piano “Quejas, o la Maja y el ruisepor” të vitit 1911, nga një suitë e kompozitorit spanjoll Enrique Granados, që pesë vite më vonë, e përfshiu atë si “Aria of the Nightingale” në operën me të njëjtin emër. Besame Mucho është e njohur në anglisht si “Kiss Me Much”, “Kiss Me Again”, “Kiss Me Again and Again”. Eshtë përkthyer në më shumë se 20 gjuhë, disa shembuj … “Embrasse-moi fort”, “Stale Ma Bozkavaj”, “Suutele minua”, “Mara beboos”. I pari që regjistroi këngën ishte Emilio Tourero, e cila që nga ajo kohë është interpretuar nga shumë artistë të mëdhenj nga e gjithë bota. E fundit u luajt në filmin “Let it Be”, por edhe në të tjera dhe u përdor në shumë soundtracks. — Më puth, më puth shumë Si të ishte sonte hera e fundit Puthëm, puthëm shumë Sepse kam frikë se do të të humbas Do të humbas më pas Dua të shoh veten në sytë e tu Që të të kem shumë afër meje, të të shoh pranë meje Mendomë nesër, të jem shumë larg Shumë larg nga këtu. Më puth, më puth shumë Si të ishte hera e fundit sonte.  Më puth, më puth shumë Sepse kam frikë se do të të humbas, do të të humbas më pas.

/Ngjarje Nga Historia Botërore/

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Subscribe
No Thanks
Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
We respect your privacy. Your information is safe and will never be shared.
Don't miss out. Subscribe today.
×
×
WordPress Popup
error: Sorry! You don\'t copy...